Przeglądając facebook, youtube, strony internetowe często pojawiają się nam reklamy dotyczące kursów rozwojowych, skutecznych ebooków, rewelacyjnych rad motywacyjnych, warsztatów itd.

Czasami nawet skusimy się na pobranie darmowego ebooka, uczestniczenia w super skutecznym webinarze lub kursie.

Zdarza się, że po takim webinarze mamy motywację do działania i prowadzący trafił do nas, ale są też sytuacje, kiedy mamy wrażenie, że to co ktoś mówił/napisał niby ciekawe, niby fajne, niby skuteczne, ale kompletnie do mnie nie przemawia.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż każdy z nas jest inny- ma inny system wartości, czyli dla mnie będą inne rzeczy istotne niż dla kogoś drugiego, trzeciego itd. Każdy z nas ma też inne doświadczenia życiowe i wychowywał się w innym środowisku, dlatego ma inną MAPĘ ŚWIATA.

Na to samo patrzymy z różnych perspektyw i ta sama sytuacja może być postrzegana w całkowicie różny sposób.

Na przykład taki obraz : na stole w salonie są dwa kubki po kawie.

Niby wydaje się, że każdy z nas będzie widział to samo, jednak nasz mózg, nasze przekonania i wartości nakładają filtry i może być całkowicie odmienna interpretacja tego obrazka:

  1. osoba zazdrosna o swojego partnera/partnerkę zobaczy obraz zdradzającego partnera/partnerki
  2. osoba towarzyska będzie widziała, że niedawno było spotkanie towarzyskie, był jakiś gość
  3. osoba dla której ważna jest czystość będzie widziała dwa brudne kubki i miała obraz dziecka/partnera, który nie mógł pić w jednym kubku, tylko każdą kawę robił sobie w osobnym kubku, żeby ona miała więcej sprzątania
  4. osoba dla której w danym momencie liczy się tylko ona i jej pokój, nie interesuje jej salon, widząc te dwa kubki może nawet tego nie zarejestrować, przejdzie obok tego obojętnie
  5. osoba , która nie lubi kawy może mieć uczucie mdłości
  6. osoba, dla której ważna jest rodzina i lubi dla niej robić wszystko, z przyjemnością pozmywa te kubki i jeszcze sprawdzi, czy jest jeszcze kawa, czy trzeba dokupić.
  7. itd.

To co widzimy i jaką interpretację danej sytuacji mamy zależy od naszej MAPY ŚWIATA. My znamy siebie najlepiej i dlatego rozwiązanie, które sami wypracujemy jest najbardziej skuteczne. Każdy z nas ma wiele dróg w życiu i  do realizacji swoich celów. Nie ma uniwersalnej rady ani złotego środka, żeby każdy był szczęśliwy, bogaty, realizował siebie itd. Dla każdego z nas sposób do osiągnięcia szczęścia, celu jest tak samo inny, jak inni jesteśmy od pozostałych osób.

Dlatego coaching jest skuteczny, bo coach jest dla Ciebie znakami drogowymi , ale to Ty wybierasz drogę, którą teraz pojedziesz (pójdziesz). To są Twoje decyzje i Twoje pomysły. Są one zgodne z Twoją MAPĄ ŚWIATA i dlatego jest spójność między tym co czujesz, kim jesteś, a metodą do realizacji celu.

Tylko tak możesz odnaleźć swoją drogę do SZCZĘŚCIA.

Jeśli chcesz poznać swoją mapę i uświadomić sobie jakimi wartościami w życiu się kierujesz zapraszam Cię do ćwiczenia z Wartości.