Moja Mapa Świata- ćwiczenie WARTOŚCI

Przeglądając facebook, youtube, strony internetowe często pojawiają się nam reklamy dotyczące kursów rozwojowych, skutecznych ebooków, rewelacyjnych rad motywacyjnych, warsztatów itd.

Czasami nawet skusimy się na pobranie darmowego ebooka, uczestniczenia w super skutecznym webinarze lub kursie.

Zdarza się, że po takim webinarze mamy motywację do działania i prowadzący trafił do nas, ale są też sytuacje, kiedy mamy wrażenie, że to co ktoś mówił/napisał niby ciekawe, niby fajne, niby skuteczne, ale kompletnie do mnie nie przemawia.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż każdy z nas jest inny- ma inny system wartości, czyli dla mnie będą inne rzeczy istotne niż dla kogoś drugiego, trzeciego itd. Każdy z nas ma też inne doświadczenia życiowe i wychowywał się w innym środowisku, dlatego ma inną MAPĘ ŚWIATA.

Na to samo patrzymy z różnych perspektyw i ta sama sytuacja może być postrzegana w całkowicie różny sposób.

Na przykład taki obraz : na stole w salonie są dwa kubki po kawie.

Niby wydaje się, że każdy z nas będzie widział to samo, jednak nasz mózg, nasze przekonania i wartości nakładają filtry i może być całkowicie odmienna interpretacja tego obrazka:

  1. osoba zazdrosna o swojego partnera/partnerkę zobaczy obraz zdradzającego partnera/partnerki
  2. osoba towarzyska będzie widziała, że niedawno było spotkanie towarzyskie, był jakiś gość
  3. osoba dla której ważna jest czystość będzie widziała dwa brudne kubki i miała obraz dziecka/partnera, który nie mógł pić w jednym kubku, tylko każdą kawę robił sobie w osobnym kubku, żeby ona miała więcej sprzątania
  4. osoba dla której w danym momencie liczy się tylko ona i jej pokój, nie interesuje jej salon, widząc te dwa kubki może nawet tego nie zarejestrować, przejdzie obok tego obojętnie
  5. osoba , która nie lubi kawy może mieć uczucie mdłości
  6. osoba, dla której ważna jest rodzina i lubi dla niej robić wszystko, z przyjemnością pozmywa te kubki i jeszcze sprawdzi, czy jest jeszcze kawa, czy trzeba dokupić.
  7. itd.

To co widzimy i jaką interpretację danej sytuacji mamy zależy od naszej MAPY ŚWIATA. My znamy siebie najlepiej i dlatego rozwiązanie, które sami wypracujemy jest najbardziej skuteczne. Każdy z nas ma wiele dróg w życiu i  do realizacji swoich celów. Nie ma uniwersalnej rady ani złotego środka, żeby każdy był szczęśliwy, bogaty, realizował siebie itd. Dla każdego z nas sposób do osiągnięcia szczęścia, celu jest tak samo inny, jak inni jesteśmy od pozostałych osób.

Dlatego coaching jest skuteczny, bo coach jest dla Ciebie znakami drogowymi , ale to Ty wybierasz drogę, którą teraz pojedziesz (pójdziesz). To są Twoje decyzje i Twoje pomysły. Są one zgodne z Twoją MAPĄ ŚWIATA i dlatego jest spójność między tym co czujesz, kim jesteś, a metodą do realizacji celu.

Tylko tak możesz odnaleźć swoją drogę do SZCZĘŚCIA.

Jeśli chcesz poznać swoją mapę i uświadomić sobie jakimi wartościami w życiu się kierujesz zapraszam Cię do ćwiczenia z Wartości.