WYJDŹ SWOJEJ STREFY KOMFORTU I ZREALIZUJ SWOJE MARZENIA

WYJDŹ SWOJEJ STREFY KOMFORTU I ZREALIZUJ SWOJE MARZENIA

Strefa komfortu i potrzeba bezpieczeństwa

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest poczucie bezpieczeństwa, dla której są w stanie wiele poświęcić, nawet tkwić w tym samym punkcie.

Potrzeba bezpieczeństwa mobilizuje nasz mózg do zapewnienia nam jak największego komfortu i spokoju, w celu zminimalizowania zagrożenia i ograniczenia stresu.

To jest nasza strefa komfortu.

Jednak czy ta strefa jest dla nas najlepsza?

Pozwól, że opowiem Ci pewną historię.

Wyobraź sobie, że mieszkasz w dużym wspaniałym domu, masz w nim wszystko co potrzebujesz do życia, codziennie kurier przywozi Ci też bezpośrednio do domu zakupy, dom jest pełny zabezpieczeń, tak , że nikt się do niego nie przedostanie bez Twojej woli. Czujesz się w pełni bezpiecznie. Masz wrażenie, że masz wszystko.

A jednak czasami pojawia się myśl, że czegoś Ci brakuje. Trochę się też nudzisz, bo ile można oglądać telewizję, grać na komputerze, przeglądać strony, chodzić wiecznie po tych samych pomieszczeniach, gotować, sprzątać. Z każdym kolejnym dniem ten niedosyt i nuda rosną w siłę. Chcesz coś zmienić. Już masz ochotę wyjść na zewnątrz, ale zaraz przypominasz sobie, że przecież media ostrzegają przed wychodzeniem z domu, bo na zewnątrz jest niebezpiecznie.

Budzi się w Tobie strach i jednak się cofasz. Znowu mija kilka dni, kiedy wykonujesz te same czynności. Dni zlewają się w jedno. Znowu pojawia się chęć otworzenia drzwi i wyjścia na zewnątrz. Już otwierasz drzwi, ale wtedy znów pojawia się strach. Potrzeba bezpieczeństwa zwyciężyła.

Mijają kolejne dni i znów pojawia się potrzeba zmiany. Ale znów strach przypomina o sobie. Jednak tym razem postanawiasz się nie poddać.

Ponieważ bezpieczeństwo, strach i potrzeba zmiany konkurują ze sobą postanawiasz dokonać zmiany małymi krokami i przygotowujesz się do wyjścia na zewnątrz. Czytasz jak jest na zewnątrz. Opracowujesz plan. Przygotowujesz ekwipunek. Czujesz się przygotowany. Wreszcie czujesz , że jesteś gotowy. Podejmujesz wyzwanie i otwierasz drzwi.

Wychodzisz.

Świat na zewnątrz zaskakuje Cię różnorodnością barw, zapachów, faktur. Nie możesz się napatrzeć. Ruszasz dalej. Widzisz las, ptaki, kamienie. Zachwycasz się każdym krokiem. Dziwisz się, że bałeś się do tej pory wyjść. Nagle dochodzisz do miejsca skąd rozciąga się widok z góry na masyw górski, na miasta, wioski poniżej, na innych ludzi. Chłoniesz widok. Jesteś szczęśliwy. Pokonałeś lęk i osiągnąłeś cel. Masz przed sobą świat, który możesz odkrywać. Wypełnia Cię uczucie satysfakcji. Jesteś spełniony i dumny z siebie. Już nie będę się nudził myślisz……

To krótkie opowiadanie symbolizuje drogę wychodzenia ze strefy komfortu. Na początku jest nam ciężko, bo potrzeba bezpieczeństwa i strach są bardzo silne, ale jeśli przełamiemy swoje lęki rzeczywistość może nas zaskoczyć bardzo pozytywnie.

Dlatego:

WYJDŹ ZE SWOJEJ STREFY KOMFORTU I PRZEKONAJ SIĘ CO JEST POZA NIĄ

PROCES WYCHODZENIA ZE STREFY KOMFORTU

wychodzenie ze strefy komfortu

Dodaj komentarz